Jest to podstawowe badanie obrazowo-diagnostyczne w każdym podejrzeniu choroby nerek, pęcherza moczowego i prostaty. Jest elementem badania jamy brzusznej, lecz może być zlecone przez lekarza urologa jako oddzielne badanie. Obejmuje ocenę nerek, dróg moczowych, pęcherza moczowego oraz prostaty u mężczyzn. Jest badaniem podstawowym w rozpoznawaniu kamicy nerkowej, zastoju w nerkach, chorób rozrostowych nerek i pęcherza moczowego, kamicy w moczowodzie czy pęcherzu moczowym. Podczas tego badania ocenie podlega również wielkość gruczołu krokowego.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA: W przeddzień badania dieta lekkostrawna (jeżeli to możliwe, dodatkowo Espumisan 3x2tabl. - dostępny bez recepty) W dniu badania należy być na czczo (czyli nic nie jeść 6-8 godzin przed badaniem) Na ok.2-3 godziny przed badaniem należy wypić 2-3 szklanki niegazowanej wody i nie oddawać moczu - pozwala to na wypełnienie pęcherza moczowego (uczucie "parcia na mocz" podczas badania), co umożliwia ocenę narządów miednicy małej, czyli samego pęcherza moczowego, a także macicy i jajników u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn.

WAŻNIEJSZE WSKAZANIA DO BADANIA: bóle okolicy lędźwiowej bóle kolkowe - podejrzenie kamicy nerek krwiomocz bolesność przy opukiwaniu nerek (dodatni objaw Goldflama) opór w okolicy nerek nadciśnienie tętnicze obrzęki, białkomocz zaburzenia funkcji nerek ocena prostaty bezmocz, trudności w oddawaniu moczu


USG pęcherza moczowego i gruczłu krokowego


Układ moczowy, nerki w 3D


Nerka w USG układu moczowego