Badanie ultrasonograficzne pozwalające ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Można ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.

Wskazania do wykonania badania:  

Objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego  

BADANIE NIE WYMAGA ŻADNEGO PRZYGOTOWANIA.

Jeśli nie jest to Państwa pierwsze badanie, zawsze warto zabrać wszystkie poprzednie wyniki.  Wtedy łatwiej określić czy nastapiła poprawa czy ewentualne pogorszenie stanu, np czy ewentualne zwężenia w tętnicach się powiększyły.


Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Podczas badania uzyskujemy obraz w prezentacji B, Color Doppler jak i Spectral Doppler dzięki któremu możemy dowedzieć się z jaka prędkością płynie krew.


Na powyższej grafice (A) obserwujemy naczynia tetnicze doprowadzające krew do mózgu, (B) rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej, prawidłowe, bez zwężeń, (C) rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej z lipidowymi blaszkami miażdzycowymi utrudniajacymi dopływ krwi do mózgu.


Krytyczne zwężenie tetnicy szyjnej wewnetrznej, przepłwy na obrazku wskazuje na 4m/s przy czym prawidłowy powiniem wynosic od 0,5 do 1m/s


Tętnice i zyły szyjne w 3D


Rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej (PREZENTACJA B)


Rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej 

(PREZENTACJA POWER DOPPLER)


Rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej 

(USG DOPPLER COLOR)Zwężenie tetnicy szyjnej w Color Doppler